خرید نهال خرمالو

نهال خرمالو

خرید ارقام مختلف نهال خرمالو:

 

  • پیوندی و اصلاح شده(زودبارده) به صورت ریشه لخت و ریشه پر گلدانی

 

  • ارقام نهال خرمالو :خرمالو گوجه ای(ژاپنی) – خرمالو سیبی – خرمالو موزی(مانگو یا انبه ای)

دنبال خرید نهال خرمالو هستی؟

احداث باغ خرمالو:

آب و هوا:

نهال خرمالو از نظر سرما مقاومتش خوب و برخی از ارقام تا -۱۵درجه سانتیگراد را تحمل می نمایند. مطلوب ترین دمای محیط برای رشد میوه خرمالو در طول فصل رشد به دمای ۲۲الی ۱۶درجه سانتیگراد نیاز دارد و هوای آفتابی برای رسیدن میوه لازم است. نیاز سرمایی خرمالو با ۵۰۰الی ۱۰۰ساعت دمای کمتر از ۷درجه سانتیگراد برآورده می شود.

خاک :

خاکهای متوسط نظیر خاک لوم و شنی لومی مناسب این گیاه است اگر در خاک سنگین کشت گـــردد، اکثر میوه ها ریزش می نماید ، زهکشی برای این گیاه مهم است، خــاکهای آهکی برای این درخت مناسب نیستند و در صـــورت کـاشت، بـرگ درخت ریز و زرد رنگ می شود. PHمناسب برای درختان خرمالو ۶-۶/۸می باشد، خرمالو به شوری آب و خاک حساس بوده و در اثر شوری درخت، دچار کاهش رشد شده و نهایتا از بین خواهد رفت.

آبیاری:

آبیاری اصولی این نهال در سرعت رشد و کیفیت باردهی آن نقش مهمی دارد. آبیاری باید به شکلی انجام شود تا خاک در آب غرق نشده و باعث کاهش اکسیژن رسانی به خاک و ریشههای گیاه نشود. در مقابل نیز سطح خاک به هیچ وجه نباید خشک شود. خشک شدن خاک در ماههای گرم سال باعث آسیب رسیدن به درخت میشود. یکی از اصول مهم در آبیاری این نهال، سیراب کردن آن به صورت منظم و جلوگیری از خشک شدن خاک است. ذکر
این نکته نیز الزامی است که آبیاری بیش از اندازه نیز باعث ریختن محصول از شاخههای درخت میشود. باغداران معمولا یک یا دو روز در هفته نهالها را آبیاری میکنند. در فصل سرد شما میتوانید تنها یک بار در هفته به صورت کامل این درخت را از آب سیراب کنید.

درباره نهال خرمالو

یکی از انواع درخت های خرمالو که در کشور جز محبوب‌ترین هاست، نهال خرمالو سیبی است. با خرید نهال خرمالو از همان سال اول پس از کاشت محصول آن را برداشت کنید، اما نکته قابل توجه این است که محصول باید سریعا از شاخه‌ها جدا شود تا درخت قدرت کافی برای رشد و باروری در سال‌ها آینده را داشته باشد. پس از گذشت شش سال از کاشت درخت، باروری اقتصادی آن شروع شده و به میزان ۲۵ تن در هر هکتار به ازای کاشت ۵۰۰ درخت میرسد.

نهال خرمالویی که در ایران کشت می‌شود معمولا در مقابل آفات و حشرات مقاوم است. در مناطقی با آب و هوای معتدل کشت می‌شود و میتواند سرمای زمستان را تا ۱۵ درجه سانتی گراد زیر صفر تحمل کند.

خرمالو یکی از میوه‌های صادراتی و محبوب بازار میوه هاست. بسیاری از کشاورزان و باغداران به کاشت خرمالو در سراسر کشور مشغول‌اند و همین سبب شده تا هزینه کاشت و برداشت متعارف باشد. خرید نهال خرمالو همیشه با چالش هایی روبروست و باید در خرید آن دقت کرد. بنابراین باید از مراکز معتبر و مطمئن تهیه گردد.

 

خاک مناسب برای کاشت نهال خرمالو

قبل از خرید نهال خرمالو باید به شرایط محیطی و خاک منطقه توجه کنید. نوع خاکی که برای کاشت نهال خرمالو استفاده می‌شود باید حاصل‌خیر، مرطوب، خنک، قابل نفوذ و زهکشی شده باشد. به هیچ عنوان در خاکی که بافت سنگین دارد اقدام به کاشت نهال خرمالو نکنید، بهتر است جنس خاک شنی-رسی یا لومی-رسی باشد. همچنین خاک هایی که حاوی آهک هستند گزینه خوبی برای کاشت این نهال نمی‌باشند. در زمان کاشت عمق ریشه را در نظر بگیرید تا فضای کافی برای رشد داشته باشد.

 

کاشت نهال خرمالو چگونه است؟

کاشت نهال خرمالو بصورت ردیفی انجام می‌شود. ابتدا باید عمق زمین شخم شود سپس با تجهیزات مخصوص مسطح شده و نهال کاشته شود. نهال ها باید در فاصله ۵ متری و حداقل عمق ۱ متری و قطر ۸۰ سانتی متری کاشت گردند.

قبل از خرید نهال خرمالو باید بطور کامل نهال را بشناسید و شرایط برای رشد مناسب آن را فراهم کنید. پس از کاشت توجه کنید که نهال خرمالو در سال اول نیاز به کوددهی زیادی ندارد. کودهای حیوانی پوسیده و کودهای شیمیایی را با خاک مخلوط کرده و در کف گودال بریزید. گودال را خیلی سطحی یا خیلی عمیق حفر نکنید و طوقه نهال را هم سطح با خاک قرار دهید.

اگر کشت خیلی عمیق باشد، آب مانده باعث پوسیدگی و شیوع امراض خواهد شد و اگر نهال سطحی کشت شود باعث بیرو آمدن ریشه ها از خاک شده و در آخر هم نهال به دلیل وزش باد کج خواهد شد. در زمان کشت نهال خرمالو باید به ازای هر ۳۰ نهال باید یک نهال اصلی گرد افشان کشت گردد.

خرمالو گوجه ای

تغذیه و کوددهی نهال خرمالو

رشد نهال خرمالو به کوددهی زیاد بستگی دارد، مخصوصا اگر از کودهای پوسیده حیوانی استفاده شود. اگر پای درخت را برای کوددهی شخم میزنید، توجه کنید که شخم‌ها عمیق نباشد زیاد به ریشه‌ها آسیب میزند و به سختی ترمیم می‌شوند. برای کودهی باید از اواسط پاییز تا اواخر زمستان اقدام کنید و هر ۳ تن باید در یک هکتار استفاده شود.

 

فاصله کاشت

با توجه به اینکه شاخ و برگ درختان خرمالو گسترده هستند و همچنین خورشید باید به خوبی به آنها بتابد باید فاصله خوبی را برای کاشت هر نهال در نظر گرفت. بهترین فاصله برای کاشت ۵ در ۶ متر است. با رعایت این فاصله عملیات فتوسنتز، جذب مواد معدنی از خاک و بهبود تغذیه به خوبی انجام می‌شود.

 

مدت آبیاری

  • برای آبیاری درختان خرمالو در فصل گرما باید هر ۷ روز اقدام به آبدهی کنید و در فصل رشد یعنی فصل بهار درختان هر ۱۰ روز باید آبیاری شوند.
  • اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که میزان بارش باران و برف مناسب است در فصول سرما میتوانید آبیاری درختان را متوفق کنید.
  • توجه داشته باشید درختان خرمالو در سال اول به دلیل قدرت نداشتن ریشه‌ها برای جذب باید در فواصل زمانی کمتری آبیاری شوند.
  • آبیاری غرقابی ممکن است باعث خفگی درختان شود. توصیه می‌شود برای آبیاری درختان از روش تحت فشار استفاده کنید که مزایای خود را دارد.

 

اگر قصد خرید نهال خرمالو را دارید، پیشنهاد ما همکاری با تیم تخصصی نهال مشهد است. نهال مشهد به تمامی نقاط ایران ارسال داشته و با تضمین ارسال بدون آسیب و کیفیت عالی نهال ها را به فروش می‌رسانند.

برای مشاهده و توضیحات ارقام خرمالو بر روی تصاویر زیر کلیک کنید

خرمالو مانگو

خرمالو گوجه ای

خرمالو سیبی

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

9 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید